Siber Güvenlik

Siber güvenlik laboratuvarı, ulaştırma bakanlığının siber eylem planı doğrultusunda üniversitemizin tematik bir çalışması olarak oluşturulmuş lisansüstü derslerinde (siber güvenliğe giriş, güvenli yazılım geliştirme, ağ güvenliği……) kullanılan bir laboratuvardır. Son teknoloji HP blade sunuculardan oluşan siber güvenlik laboratuvarı 10 adet iş makinesi ve bir çok güvenlik cihazının birbirleriyle bir takım ağ politikaları doğrultusunda bağlanmasıyla oluşturulmuştur. Lisansüstü derslerinin haricinde aynı zamanda birçok lisans öğrencisi laboratuvarda farklı proje gruplarında yer almaktadır. Laboratuvarda çalışılan bazı projeler aşağıda belirtilmiştir:

Paket Yakalama ve Log Yönetimi: Oluşturulan bir kurumsal senaryo üzerinde ağdaki paketler ve log(iz)lar yakalanıp ilgili algoritmalar doğrultusunda işlem yapılıp bir siber saldırı tespit sistemi geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Güvenlik Duvarı Geliştirilmesi: Piyasada kullanılan akademik ve ticari güvenlik duvarlarından farklı bir mantık doğrultusunda yazılımsal yerli bir güvenlik duvarı oluşturulması amaçlanmaktadır.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir